AV to VGA Adapter is a composite audio-video converter that connects AV (RCA) output devices like DVD, VCD, Set Top Box, and CCTV DVR to VGA input displays such as monitors and projectors, supporting up to 1080p resolution with USB power. | |
Scan this QR code to quickly access this product on any device
| Price | ₹299 |
| Availability | 1 in stock |
| Weight | 0.15kg |
| Dimensions | L: 15.00cm W: 10.00cm H: 4.00cm |
| HSN Code | 85444299 |
| SKU | PRD-AVTOVG |
| Brand | Converters |
| Managed By | Gujju Vendor |
1. Frequency Bandwidth: 165 MHz
2. Input Port : 1 x VGA
3. Output Port: 1 x AV
4. USB power supply source
5. ESD Protection Human Body Model:
± 8kV (air-gap discharge)
± kv (contact discharge)
6. Operating Temperature: 0 ° C ~ 40 ° C / 32 ° F ~ 104 ° F
7. Storage Temperature: -20 ° C ~ 60 ° C / -4 ° F ~ 140 ° F
8. Relative Humidity: 20 ~ 90% RH (Non-condensing)
9. Power Consumption: (Max) 2.5 W (Max)
10. Dimensions : (mm) 66 (D) x 55 (W) x 20 (H)
No reviews yet. Be the first to review this product!